חזרה

מדוע חשוב להתחיל דיאטה קטוגנית בליווי מקצועי

הכללים לביצוע דיאטה קטוגנית פשוטים וברורים. יחד עם זאת, במידה וסובלים ממחלות רקע, חשוב לדעת כי ישנן מגוון תרופות נפוצות אשר מושפעות מהתזונה ומהשינויים המהירים שהיא מייצרת. התאמה של התרופות והמינונים שלהם על ידי צוות רפואי מנוסה הכרחית על מנת למנוע סיכונים מיותרים.

דיאטה קטוגנית הפכה נפוצה מאוד בשנים האחרונות, ורבים נעזרים בה למטרות כגון שמירה על אורח חיים בריא, ירידה במשקל, איזון ערכי הסוכר ועוד.

תזונה קטוגנית כה אפקטיבית להורדת ערכי הסוכר, שהיא בפני עצמה מהווה כלי טיפולי עבור חולי סוכרת. ההשפעה משמעותית עד כדי כך שבמקרים מסויימים ניתן להפסיק לחלוטין שימוש בתרופות (במקרה של סוכרת טייפ 2).

ישנם מדריכים רבים העוזרים להבין מה הם הכללים הבסיסיים של התזונה, מה לאכול וממה להימנע, כמו גם עצות כלליות לשמירה נכונה על הדיאטה (ניתן אף למצוא באתר רשימת קניות המותאמת לקיטו).

למרות זאת, התאמת התפריט לצרכים האישיים בעזרת איש מקצוע, הן מבחינת העדפות מזון והן מבחינת הרגלים הקשורים לאורח החיים, יכולה להביא לתוצאות הטובות ביותר.

הדברים נשארים בגדר המלצה במידה ולא קיימות מחלות רקע או מצבים רפואיים הדורשים נטילת תרופות. במקרים כאלו נדרשת בקרה מקצועית על מנת להתאים את מינוני התרופות ואת סוגן, ולמנוע תופעות שיכולות להגיע עד לכדי סכנת חיים.

קיימות מספר תרופות ששילובן עם תזונה קטוגנית עלול להיות בעייתי. מדובר בתרופות נפוצות לשימוש עבור חולי סכרת, אשר שייכות לקבוצה בשם מעכבי SGLT-2 (לדוגמא ג'ארדיאנס -Jardiance). תרופות אלו גורמות לעלייה בהפרשת הסוכר מהכליות ישירות לשתן, ועל ידי כך גורמות לירידה בערכי הסוכר בדם. בנוסף, הן מורידות באופן מלאכותי את רמות האינסולין. בשילוב עם התזונה הקטוגנית, שבפני עצמה מובילה לירידה חדה בערכי הסוכר והאינסולין, יכול להיווצר מצב מסוכן המכונה ״קטואצידוזיס״ (לא להתבלבל עם ״קטוזיס״ - מה שאנחנו שואפים אליו). בעוד שקטוזיס תזונתי מכוון לריכוז של 0.3-3 mmol/l קטונים בדם, קטואצידוזיס עשויה להראות רמות גבוהות מ-10 mmol/l.

חשוב להדגיש שהתזונה הקטוגנית בפני עצמה (גם אם מקפידים ברמה המחמירה ביותר) אינה יוצרת סיכון לקטואצידוזיס, מכיוון שרמות הקטונים הנוצרות משמירה על התזונה רחוקות מהגעה לערכים מסוכנים.

בנוסף לקבוצת התרופות שצויינה לעיל, ממנה לרוב נשתדל להימנע, קיימות תרופות רבות לסוכרת שחשוב להתאים את המינון שלהן. מדובר בתרופות אשר גורמות לירידה בערכי הסוכר בדם, לדוגמא: אינסולין, סולפונילאוריאה (גולבן, אמאריל) ונובונורם. מפני שהתזונה הקטוגנית בעצמה מובילה לירידה משמעותית בערכי הסוכר, במידה ולא מבצעים הפחתה מבוקרת של מינון התרופות, עלול להיווצר מצב שנקרא היפוגליקמיה (ערכי סוכר נמוכים מידי). רמות נמוכות של סוכר יכולות לגרום לטשטוש וחולשה וברמות קיצוניות אפילו לסכנת חיים.

לבסוף, ישנן גם תרופות שאומנם לא יוצרות סיכון רפואי ישיר, אך עלולות להפריע לקבלת התוצאות הרצויות המגיעות עם שמירה על תזונה קטוגנית. לדוגמא תרופות מסויימות ללחץ דם (תיאזידים) אשר מעלות תנגודת לאינסולין.

חשוב להבין שעם התאמה נכונה של התרופות, התזונה בטוחה לגמרי ואין חשש לבצע אותה גם אם קיימים מצבי רקע רפואיים. יש להדגיש שהמאמר אינו מהווה המלצה לשינוי תרופתי, אלו שינויים שהכרחי לבצע בהמלצה רפואית-אישית.

מרכז גלאנט מנוהל על ידי ד"ר מריאלה גלאנט, רופאה בתחום האנדוקרינולוגיה, מומחית בתזונה קטוגנית, עם ניסיון של שנים רבות בטיפול בחולי סוכרת ובמגוון מצבים רפואיים נוספים.

 


כתבות נוספות בבלוג

תכנית איזון

מיכל חבושה
5.4.2022

דיאטה קטוגנית- איך מתחילים

ד"ר מריאלה גלאנט
17.1.2022