איך מתאימים אישית טיפול בסוכרת?

מאת: 16/02/2018בלוג

הביקוש הגדל לטיפולים מותאמים אישית, הביא את ד"ר מריאלה גלאנט, אנדוקרינולוגית עם ניסיון עשיר בטיפול בסוכרת, לפתוח בתל-אביב את המרכז לטיפול בסוכרת, קליניקה חדשנית ומתקדמת המציעה טיפול רב-מערכתי על ידי צוות מקצועי ממגוון דיסציפלינות ותחומים. הגישה שמציע המרכז שמה דגש לא רק על טיפול תרופתי אלא גם על תזונה, כושר גופני וטיפול נפשי: "ברגע שהמטופלים מתחילים לראות תוצאות", אומרת הד"ר גלאנט בראיון למגזין asweetlife, "הם  מתחילים לקחת חלק פעיל בטיפול שלהם עצמם. המשוב החיובי עושה פלאים לבריאות".

"אני מנסה להיות תמיד נגישה למטופלים שלי, גם אם הם לא יושבים מולי במשרד", אומרת ד"ר גלאנט ובהתאם לאמירה זו, בקרוב ישיק המרכז אפליקציה, שבאמצעותה יוכלו המטופלים לשלוח מידע ישירות אליה וגם לדבר איתה במידת הצורך. ד"ר גלאנט גם נותנת ייעוץ לחולים ברחבי העולם באמצעות סקייפ. "

מדוע החלטת להתמחות באנדוקרינולוגיה?

"עבורי זו הייתה בחירה טבעית. לאבי הייתה סוכרת מסוג 1 מאז שהוא היה בן 17. הסוכרת ליוותה אותי מילדות. תמיד עסקנו בה וחששנו מהרמות שלה, גבוהות או נמוכות. אבל בנוסף, אנדוקרינולוגיה סקרנה אותי כבר כשהתחלתי ללמוד ביולוגיה בתיכון. תמיד אהבתי לראות וללמוד איך הורמונים עובדים ואיך הם בונים את מערכת התקשורת של הגוף. התחום הזה והסוכרת בפרט מתאימים לי כאדם. אני אוהבת לטפל באנשים לטווח הארוך ולסייע להם להתגבר על אתגרים. כירורגיה למשל לא התאימה לי מעולם".

בתקופה האחרונה ישנה עלייה במספר החולים בסוכרת סוג 2. למה לדעתך זה קורה?

"זו אכן התפרצות לכל דבר. אני זוכרת את המצגת הראשונה שהכנתי על הסוכרת, ואז מספר החולים בארה"ב עמד על 8 מיליון. אני סבורה שהעלייה היא שילוב של הרבה גורמים: אורח החיים שלנו שמתאפיין בשעות רבות של ישיבה ללא תזוזה, צריכה גבוהה וממושכת של מזון שומני או עשיר בפחמימות. ישנם עוד גורמים שהם פחות מובהקים. לדוגמא, כימיקלים שונים בתוך פלסטיק עשויים לתרום להופעת תסמיני המחלה".

כיצד המטפל יכול לסייע במניעה?

"תהליך של טיפול מניעתי צריך להתחיל מוקדם ככל האפשר, כבר אצל רופא הילדים. תפקידו של המטפל כגורם מונע הוא לגרום ולעודד אכילה נכונה, לשמור על כושר גופני, להפסיק לעשן (וישנו קשר בין עישון לבין סוכרת), ולנסות להוריד את רמת המתח והלחץ בחייהם היומיומיים. המפתח להצלחה הוא לא רק לתת המלצות אלא גם להציע כלים קונקרטיים ושימושיים למטופל. לדוגמא, אני עוזרת למטופל למצוא דרך להכניס אימון גופני ללוח הזמנים הצפוף דלו.

הרבה מטפלים ורופאים נוקטים בטון מאשים כלפי החולים והמטופלים. לדעתי זו טעות. במקום לנזוף בהם, אני מנסה לתת להם כלים שבעזרתם הם יגיעו להחלטות נכונות וטובות עבורם ועבור בריאותם. אשמה היא לא גורם ממריץ ומדרבן. בנוסף, אנחנו לא מצפים מאף מטופל שיעשה שינויים דרסטיים בין לילה, כמו למשל שינוי מוחלט בהרגלי התזונה. אבל אם נבקש ממטופל שיוריד דבר אחד מהתזונה שלו, כמו למשל משקאות מוגזים או ממותקים, זה גם אפשרי עבורו וגם תהיה לכך השפעה חיובית גדולה על בריאותו".

מה היתרונות של טיפול במרכז לסוכרת, על פני ביקור אצל האנדרוקרינולוג כמה פעמים בשנה?

"בסופו של דבר, טיפול מתמשך ורציף, ממגוון דיסציפלינות מצליח להוריד את שיעורי התמותה מהסוכרת. כך קורה גם כאשר המטופל פועל לפי תכנית טיפולים מובנית ומסודרת.
אני מאמינה שהטיפול על ידי צוות הוא חיוני, מאחר שסוכרת היא מחלה מאוד מורכבת. היא משפיעה על המטופל במשך כל היום, כל יום. לכן הוא צריך הרבה מאוד מידע, כלים ותמיכה נפשית כדי להתמודד עם ההשלכות של הסוכרת על חייו.
המרכז לטיפול בסוכרת בא בדיוק לענות על הצרכים האלה. ביקור אצל הרופא יכול להיות מספיק עבור חלק מהסוכרתיים, אבל בהרבה מאוד מקרים זה לא עונה על כל האספקטים שהסוכרת דורשת עבורם טיפול ומענה. "

סוכרתיים רבים סובלים גם מתסכול ומתחושה של ייאוש, כאשר הם מתמודדים עם הסוכרת שנים רבות. כיצד את יכולה לעזור למטופל להתמודד עם התחושות האלה?

"קודם כל, חשוב לדעת שהתחושות הללו הן לגמרי נורמליות. קשה מאוד לשמור כל הזמן על הכללים ועל החוקים. אבל דבר אחד אפשר לומר על המטופלים של המרכז שלי, והוא שהם כן מחוייבים לטפל בעצמם, על אף התחושות של הייאוש. אני נותנת להם הזדמנות לקחת נשימה עמוקה ולגלות עוד כלים שחעזרו להם לחזור למסלול הנכון. בהרבה מקרים מדובר בטיפים ועצות, תרופות או גאדג'טים שיקלו עליהם. במקרים אחרים, צריך פשוט לתת להם אופק חיובי ותקווה. יש כל כך הרבה פיתוחים טכנולוגיים, המצאות, טיפולים חדשים שנמצאים בקנה, שפשוט כדאי לכל מטופל לשמור על עצמו ולטפל בעצמו היטב, על מנת שהוא יזכה ליהנות מהם. בנוסף, חשוב לא לבזבז אנרגיה על אשמה ועל הלקאה עצמית. צריך להתמקד בשיפור, תמיד".

כיצד השפיעו התרופות החדשות על האופן שבו את מטפלת בסוכרת סוג 2?

"אין ספק שהתרופות החדשות מחוללות שינוי. לעיתים קרובות אני משווה את עבודתי לזו של צייר. התרופות החדשות פותחות בפנינו עולם חדש של גוונים וצבעים והופכות את הטיפול לעשיר יותר.  בזכותן, אפשר להעמיק את התפיסה של טיפול מותאם אישית".

אם את מסתכלת לאחור על האופן שבו אביך טופל, מה לדעתך השינוי הגדול ביותר שהתחולל בטיפול בסוכרת מסוג 1?

"ובכן, בראש ובראשונה, לא היו גלוקומטרים אז. כך שאבי יכול היה לדעת מה רמת הסוכר בדם שלו, רק כאשר הוא ביקר אצל הרופא, כל שלושה חודשים. אתם רק יכולים לשער מה יקרה במצב של היפו. גדלתי בארגנטינה ואבי היה בין הראשונים במדינה עם משאבת אינסולין עם מחט מציקה. היום הוא נושא עליו CGM, מטופל ב-tregludec ומרגיש נהדר!"

חמישה דברים שאת אומרת לכל מטופל?

 

  • אל תילחם נגד הסוכרת. צריך לקבל אותה כעובדה מוגמרת ולהשקיע את האנרגיות בלהילחם בדברים אחרים.
  • אל תשפוט את עצמך. רמות גלוקוז אינן ציונים בבית ספר.
  • תמיד תשמור על עצמך.
  • צריך להבין את הסוכרת ולא לתת לה לשלוט בך. להיפך, אתה שולט בה.
  • אתה לא חולה. חסר לך אינסולין וצריך למצוא לו תחליף.

 

מה הפיתוח הכי מעניין שצפוי לקרות?

"אני חושבת שהפיתוח של הלבלב המלאכותי המופעל מכנית הולך ומתקרב, אפילו בלתי נמנע. המטופלים עדיין יצטרכו לשאת משהו על גופם, אבל זו תהיה עבורם הקלה משמעותית, לא לחשוב ולעסוק כל יום וכל דקה בסוכרת. פיתוח ביולוגי של לבלב מלאכותי עדיין לא נראה באופק, אבל אני אופטימית. קראתי לאחרונה מחקר על מדבקה עם מחטים זעירות שמודבקת על העור. המחטים מכילות ננו-רכיבים, כמו אנזימים שמתריעים על רמת גלוקוז גבוהה ומשחררים אינסולין בתגובה. המחטים כל כך זעירות, שהטיפול לחלוטין נטול כאב. תארו לעצמכם כמה מרגש זה יהיה".

  • המאמר פורסם במקור ב A sweet life – Diabetes magazine
    לינק למאמר המקורי כאן

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
הזמנת תורים בקליק
Online appointments